info@simicekstrechy.cz

+420 774 965 432

Pokrýváme

Pro jakou střechu se rozhodnout, aby byla pěkná, dlouho vydržela a přitom vás nepřipravila o životní úspory?

Odpověď není jednoduchá – každý materiál má své klady a zápory. Při volbě tvaru střechy a střešní krytiny obvykle nepochybíte, pokud budete respektovat okolní, zejména starší zástavbu. Například v horských oblastech nebyly používány příliš členité střechy nebo střechy s malých sklonem kvůli sněhu a ledu, který kladl na konstrukce jiné nároky než v nížinách.

Jakou zvolit krytinu?


Nejběžnější je tašková krytina. Komplikovanější je u ní pokrytí malých a členitých ploch - ty znamenají spoustu řezání, složité kotvení "odřezků" a řešení přechodů například na přilehlé svislé konstrukce. Plechové střešní krytiny jsou také tradiční, měděné střechy kostelů hovoří samy za sebe. Přitom měděný plech je vynikající krytina, ale i tak přináší určité komplikace.

Kromě vyšších nákladů na materiál je nutné si uvědomit, že v důsledku aktuálního stavu ovzduší dnes po zoxidování vytvoří spíše tmavý povrch než klasickou měděnku.

Vícevrstvé plechové krytiny - ocelový plech s ochrannými vrstvami provedenými již ve výrobním závodu (pozinkování, nátěry, plast) jsou z hlediska ceny i výrobcem udávané životnosti zajímavé, je zde však nutné dbát na správné provedení a následné používání.

Vrstvy, které chrání plech před korozí, mohou být poškozeny při neodborném dělení a tvarování. Výjimkou bohužel není ani jejich poškození po osazení na střechu - například při osazování různých doplňkových prvků a konstrukcí na střeše (komíny,antény...).


Cementovláknité krytiny jsou lehké a umožňují pokrytí různě tvarovaných ploch, byť za cenu vyšší pracnosti. Na rozdíl od keramických nebo betonových tašek však postrádají zámkové spoje, takže jsou použitelné spíše při větších sklonech.

Čím jednodušší, tím lépe

Členitost šikmé střechy úzce souvisí s její finanční nákladností a také s úsporami při provozu rodinného domu. Tvarově komplikovanější střecha znamená obvykle složitější konstrukci krovu (a tedy větší pracnost), větší spotřebu materiálu při pokládce střešní krytiny (je třeba počítat s prořezy, zejména u nároží a úžlabí) a s tím opět související zvýšenou pracnost.

Zvyšuje se rovněž množství doplňkových prvků střechy - klempířských, větracích či ukončovacích, které bývají výrazně dražší než běžná krytina v "metráži". Členitější střecha také přináší větší ochlazovanou plochu a zvýšené nároky na údržbu. Naopak v její prospěch obvykle hovoří estetické hledisko (ačkoli i v tomto případě často méně znamená více, jak je vidět u některých střech přezdobených vikýři a věžičkami). Právě poměr mezi nízkými náklady a funkčností na jedné a architektonickou kvalitou na druhé straně musí být posouzen odborníkem.

 

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 774 965 432

 

 

dále také: natírání střechoprava střechpokrývání střechpůjčovna lešenírenovace střechkalkulátor střechy

 

 

Online kalkulačka střechy

Nadefinujte si novou střechu a my Vám co nejdříve odpovíme kolik bude stát.

Spočítat střechu

PŮJČÍME VÁM LEŠENÍ

K dispozici 180m2   (20 kostek)
Základní sada š: 1,25 m / délka: 3,05 m / výška: 3 m

DOPLŇKY ZDARMA...

Objednat lešení